UWAGA! WAŻNE  zmiany w przepisach dla operatorów maszyn i urządzeń budowlanych.

UWAGA! WAŻNE zmiany w przepisach dla operatorów maszyn i urządzeń budowlanych.

Autor wpisu: GrzegorzGrzegorz 7605 wyświetleń

UWAGA! WAŻNE  zmiany w przepisach dla operatorów maszyn i urządzeń budowlanych.

Z dniem 01-04-2017 wchodzą w życie nowe przepisy które regulują uzyskiwanie uprawnień na maszyny budowlane, drogowe i inne urządzenia.

W związku z licznymi zapytaniami i zamieszaniem spowodowanym zmianą przepisów chcemy trochę wyjaśnić nowe rozporządzenie.

 

 

  1. Operator koparkoładowarki klasy III wszystkie typy z dniem 01-04-2017 po pozytywnie zaliczonym egzaminie uzyska uprawnienia do obsługi koparkoładowarki wszystkie typy, ładowarki o masie do 8 ton oraz koparki o masie do 4 ton.

Czyli po zmianach operator uzyska szerszy zakres uprawnień, operatorzy którzy uzyskali uprawnienia przed wejściem w życie nowych regulacji automatycznie uzyskują rozszerzenie uprawnień.

 

  1. Operator ładowarki jednonaczyniowej klasy III z dniem 01-04-2017 po pozytywnie zaliczonym egzaminie uzyska uprawnienia do obsługi ładowarek jednonaczyniowych do 20 ton masy całkowitej i spycharki do 110 kW

Czyli po zmianach operator uzyska uprawnienia do obsługi w/w maszyny w klasie 2 dodatkowo z uprawnieniami do obsługi spycharki.

Operatorzy którzy uzyskali uprawnienia - ładowarki jednonaczyniowe klasy III do 2.5 m3 przed wejściem w życie nowych regulacji automatycznie uzyskują automatycznie rozszerzenie uprawnień.

 

  1. Operator koparki jednonaczyniowej klasy III z dniem 01-04-2017 po pozytywnie zaliczonym egzaminie uzyska uprawnienia do obsługi koparek jednonaczyniowych do 25 ton masy całkowitej.

Czyli po zmianach operator uzyska uprawnienia do obsługi w/w maszyny w klasie 2.

Operatorzy którzy uzyskali uprawnienia - koparki jednonaczyniowe klasy III do 0.8 m3 przed wejściem w życie nowych regulacji automatycznie uzyskują rozszerzenie uprawnień do 25 ton.

 

  1. Uprawnienia do obsługi zagęszczarek i ubijaków wibracyjnych zostały wykreślone z załącznika rozporządzenia i nie będą wpisywane w książeczkę operatora.

Uprawnienia można uzyskać po przeszkoleniu w formie pozaszkolnych form szklenia, po którym operator uzyskuje świadectwo zgodne ze wzorem MEN.

 

  1. Uprawnienia do obsługi narzędzi udarowych ręcznych zostały wykreślone z załącznika rozporządzenia i nie będą wpisywane w książeczkę operatora.

Uprawnienia można uzyskać po przeszkoleniu w formie pozaszkolnych form szklenia, po którym operator uzyskuje świadectwo zgodne ze wzorem MEN.

Przypominamy, że do uzyskania uprawnień na operatora maszyn budowlanych nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy, lecz do poruszania się po drogach publicznych jest już wymagane kat T lub B oraz ubezpieczenie maszyny jak również maszyna powinna być dostosowana do poruszania się po drogach, czyli musi posiadać światła mijania, drogowe, postojowe, kierunkowskazy, światła stop i inne określone w przepisach o ruchu drogowym.

 

Powyżej opisaliśmy zmiany, o które jest najwięcej pytań i niepewności. Poniżej załączamy link  bezpośrednio do rozporządzenia, w którym jest wiele więcej nowości.  

http://cksom.imbigs.pl/index.php?page=informacje-dla-osrodkow